Jeśli czytasz, to wpisz komentarz. Dziękuję!

poniedziałek, 11 lipca 2011

Jestem w szoku... :(

Jak pewnie wiecie, prowadzę sklepik internetowy z materiałami do filcowania i przędzenia oraz wykonaną przeze mnie oraz innych twórców - polskich rękodzielników - biżuterią i innymi pracami. To jednoosobowa działalność gospodarcza.
Staram się jak mogę aby zaspokoić potrzeby klientów mojej galerii a w sytuacjach spornych (których jest bardzo niewiele) z założenia biorę winę na siebie.
W czwartek, 7 lipca otrzymałam maila o takiej treści, cytuję:

Szanowni Państwo
Niniejszym informuję, iż w ostatnim czasie do Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na zlecenie moich Klientów a to Pawła Wójtowicza, Bartosza Bilskiego, Michała Wójtowicza, Konrada Marca, Rafała Faryńskiego oraz Marcina Kańskiego, wpłynęły pozwy o uznanie za niedozwolone postanowień umownych stosowanych we wzorcu zamieszczonym na Waszej stronie WWW.


Jeśli chcecie Państwo powziąć wiadomość, które ze stosowanych przez Was zapisów zostały zakwestionowane – odsyłam w tym zakresie do zapoznania się z pozwem wprost w aktach SOKIK w Warszawie lub poprzez analizę przedmiotowego wzorca umownego/regulaminu, której dokonać może każdy radca prawny lub adwokat.
Jednocześnie uprzejmie proszę aby odnośnych pytań nie kierować do mojej Kancelarii ponieważ z góry zapowiadam, iż nie będę na nie odpowiadał albowiem nie jest moim zadaniem udzielać Państwu porad prawnych w tym zakresie.


W związku z powyższym informuję Państwa, iż suma kosztów, którą poniesiecie Państwo w efekcie wydania wyroków przez ww. Sąd opiewać będzie na ok. 12.000 zł (na kwotę tą składają się koszty zastępstwa procesowego na podstawie §18 ust.2 pkt.2. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. 2002. 162. 1348), koszty opłat sądowych oraz koszty obligatoryjnego wpisu do Rejestru Klauzul Niedozwolonych i obowiązkowej publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na podstawie §8 ust.4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15.04.1996 r w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalenia ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (Dz. U. 1996. 45. 2004).


Jednocześnie na polecenie moich Klientów pragnę zaznaczyć, iż istnieje możliwość zapobieżenia zapadnięciu tychże wyroków. Moi Klienci gotowi są bowiem cofnąć pozwy lecz jedynie pod warunkiem niezwłocznego zaprzestania stosowania niedozwolonych klauzul oraz szybkiej i dobrowolnej zapłaty przez Was kosztów zastępstwa procesowego obciążających Moich Klientów w łącznej kwocie 2160 zł + VAT.


Stosowanie zapisów wpisanych do rejestru jest czynem ściganym przez UOKiK jako rażące naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Zatem konsekwencje mogą być jeszcze dotkliwsze, jeżeli UOKiK zdecyduje się wymierzyć przewidziane prawem kary. Nawet nieumyślne stosowanie przez przedsiębiorcę praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów zagrożone jest karą pieniężną wymierzaną przez prezesa UOKiK w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary na podstawie przepisu art. 106 ustawy o okik. Ponadto karę tą prezes UOKiK może nałożyć również na przedsiębiorcę, który już zaprzestał stosowania niedozwolonych postanowień wzorca umowy - art. 11 ustawy o okik.
Konstatując, w tym stanie rzeczy propozycja moich Klientów dotycząca możliwości cofnięcia pozwów jest dla Państwa bardzo korzystna.
Przed podjęciem dalszych kroków w niniejszej sprawie sugeruję Państwu skorzystanie z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego dla pozyskania pełnego i rzetelnego obrazu zaistniałej sytuacji.
Zapłaty proszę dokonać na rachunek wskazany poniżej.


z poważaniem
Tomasz Bilski
-------------------------------------------
Kancelaria Radcy Prawnego
Tomasz Bilski - radca prawny
33-100 Tarnów, ul. Targowa 10/B5
NIP: 993-002-32-18
nr wpisu w OIRP w Krakowie: Kr/Ta 260
nr rachunku bankowego: 16 1090 1838 0000 0001 1320 6533

Na początku potraktowałam to jak jakiś żart, ale szybko przestało mi być do śmiechu, kiedy po konsultacji z zaprzyjaźnioną kancelarią prawną dowiedziałam się, że radca prawny z Tarnowa działa w majestacie prawa!!! - w regulaminie mojego sklepu znalazło się bowiem kilka punktów, które aktualnie są klauzulami niedozwolonymi w myśl ochrony praw konsumenta. Rzecz dotyczy właściwych, precyzyjnych prawnie sformułowań, a nie, jak mi się wydawało, regulaminu jasnego i prostego w zrozumieniu dla klienta, zdroworozsądkowego, uczciwego podejścia do transakcji i zasad jej przeprowadzenia. Żaden z klientów mojego sklepiku dotychczas nie odwoływał się do praw wynikających z tego regulaminu, bo nie było potrzeby...
Ale przecież to nie urodziny u cioci....Live is brutal and full of zasadzkas... Nie miałam świadomości, że potencjalnie mogę komuś wyrządzić krzywdę, choć w myśl prawa nie zwalnia mnie to z obowiązku bieżącej znajomości tychże, stale uaktualnianych przepisów, natychmiastowego zastosowania ich w praktyce i odpowiedzialności prawnej. Aby móc spać spokojnie muasiałabym codziennie monitorować Rejestr klauzul niedozwolonych tylko, czy miałabym jeszcze czas aby pracować? No, oczywiście, mogę zatrudnić prawnika, który otoczy mnie opieką prawną - ale niestety mnie na to nie stać!
Wiadomość o złożeniu pozwu skierowano do - nie znane są jeszcze dokładne dane - ponad 2000 małych e-sklepów!
W internecie, na forum prawniczym tutaj rozgorzała dyskusja - jak się ratować? - dla wszystkich jest ewidentne, że radca wykorzystując znajomość prawa zamierza nabić sobie kieszeń, jednak nasze prawo jest takie jakie jest (np. żaden z oskarżycieli nie był nigdy klientem mojego sklepu a jednak potencjalnie mógł być przecież narażony na krzywdę z mojej strony!)
i to wystarcza a dla spryciarzy to wielkie pole do popisu.
Obecnie Wydział Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu Okręgowego w Warszawie zawalony jest pozwami - istny paraliż i spowolnienie normalnego trybu pracy.
Wyroki, które zapadną w tej sprawie mogą pozbawić źródła dochodu wielu mikro przedsiębiorców a przecież media cały czas trąbią, że nasza gospodarka opiera się głównie na small businessie...
... kolejna polska paranoja, odechciewa się...!

Co o tym sądzicie?

42 komentarze:

 1. wg mnie, P.Bilski zachował się nieetycznie. Takich "rzeczy" nie załatwia się przez maila! A jaka jest pewność, że po wpłaceniu dobrowolnej kwoty pozew zostanie cofnięty? Tak naprawdę nie ma żadnej pewności. Wygląd to na szantaż! Sprawa nadaje się do Prokuratury!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w szoku! Na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że Sąd być może wykaże zdrowy rozsądek. Nie doszło do naruszenia praw osób, które skarżą, nie ma więc osób poszkodowanych. Prawnikiem nie jestem, ale na zdrowy rozum nie ma to większego sensu! Spróbuj może dostosować regulamin ( wykażesz tym samym dobrą wole, co Sąd powinien uwzględnić )I absolutnie nie wpłacaj żadnych pieniędzy. Kurczę. Ja się coraz częściej zastanawiam w jakim kraju my żyjemy....

  OdpowiedzUsuń
 3. o kurczę...ktoś tu chyba chce być "za bardzo"... mam nadzieję,że wszystko szybko się wyjaśni!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo proszę, gdzie można się zgłaszać w powyższej sprawie ! życzę powodzenia !

  Pozwolę sobie też przedrukować treść ogłoszenia od KMPA Polska, które pojawia się pod wszystkimi materiałami związanymi z tą sprawą:

  W związku z możliwością popełnienia przestępstwa stypizowanego w Art. 286 kk w zbiegu z Art. 191. kk przez Tarnowskiego Radcę Prawnego oraz osoby które reprezentuje w postępowaniu przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w przedmiocie pozwów o uznanie za niedozwolone postanowień umownych stosowanych we wzorcach zamieszczonym na stronach internetowych przedsiębiorców zajmujących się handlem za pośrednictwem internetu,

  zawiadamiamy,

  że Kancelaria Doradztwa Prawnego KMPA Polska we współpracy z renomowanymi Krakowskimi kancelariami Radcowskimi i Adwokackimi przyjmuje zgłoszenia przedsiębiorców, których słuszne prawa mogły zostać w wyniku wskazanego działania naruszone.

  KMPA Polska działając na terenie całego kraju, świadczy już pomoc prawną dla kilkunastu podmiotów których interes prawny mógł zostać naruszony i podejmie się reprezentacji dalszych podmiotów.

  Wszystkie osoby, przeciwko którym wystąpił w/w Tarnowski Radca Prawny i chcą dochodzić przysługujących im praw proszone są o telefoniczny bądź mailowy kontakt z pracownikami KMPA Polska pod numerami:

  tel. +48 12 346 45 06
  tel. +48 12 346 44 85
  tel. +48 12 357 56 99
  tel. +48 12 357 50 65

  lub kontakt mailowy na adres: info@kmpa.pl.

  Jak widzicie, sprawa jest ciągle się rozwija i możliwe, że nie wszystko odbywa się w niej do końca zgodnie z literą prawą. Sam wątek poniesienia konsekwencji za posiadania niedozwolnych zapisów jest jednak dość jasny. Jeżeli tylko pojawią się jakieś nowe, przełomowe doniesienia to oczywiście znajdziecie je na łamach eKomercyjnie.pl.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, zdrowy rozsądek nie ma tu nic do rzeczy, prawo jest prawo i nie liczę, że Sąd się zmiłuje...
  Oczywiście, natychmiast wg wskazań prawników poprawiłam regulamin w sklepie (te zmiany w żaden sposób nie utrudniają mi działalności) ale... prawo mówi, że jeszcze przez 6 miesięcy po wprowadzeniu zmian można zaskarżyć takie wpisy do regulaminu...
  Strach się bać...

  OdpowiedzUsuń
 6. okazuje się,że naciągacze działają również w świetle prawa!

  OdpowiedzUsuń
 7. OLQA, nieuczciwi ludzie byli zawsze i zawsze będą. Ale najgorsi są właśnie ci, którzy wiedzą na temat prawa więcej niż przeciętny człowiek i to wykorzystują... :(((

  OdpowiedzUsuń
 8. zrozumiałabym jeszcze to, że występujący przeciwko Tobie ludzie byli "narażeni" na szkody bądź je ponieśli po podpisaniu z Tobą takiej umowy...ale jeśli ich działalność polega na wyszukiwaniu takich umów w necie i występowanie w porozumieniu z cwanym adwokaciną pismami do osób zamieszczających takie umowy...to jest to k...stwo.
  To ja sobie myślę, że mnie się też coś należy z tego co zarobi adwokat bo ja też POTENCJALNIE byłabym narażona na szkody podpisując taką umowę...dobrze myślę??

  Tak poważniej...myślę, że powinnaś skorzystać z usług prawnika i odmówić (na piśmie) zapłaty im tych kosztów. Bez prawnika się nie obejdzie.

  ALe to zdanie, że możesz sobie darować pisanie do niego bo i tak Ci nie odpisze bo nie musi to dopiero bezczelność.

  Idąc dalej...to właściwie każdy prawnik mógłby w związku z tym wystąpić z takim wnioskiem i co wtedy? każdemu z nich musiałbyś płacić???? kurna...masakra jakaś

  Wiesz co...usuń z tego postu jego dane adresowe...po co mu jeszcze reklamę robisz?

  powodzenia

  3mam kciuki za pozytywny obrót sprawy

  OdpowiedzUsuń
 9. Nika, wsparłam się oczywiście już pomocą prawną i puki co, bez wyroku nie dam ani grosza. Jeśli chodzi o prawo wystąpienia z takim wnioskiem, to każdy, nie tylko prawnik to może zrobić, ale nie każdy ma taką wiedzę i tupet aby się na taki krok zdecydować. Na szczęście... bo i tak jest ogólnie z etyką kicha....

  OdpowiedzUsuń
 10. sądy są dla ludzi...wierzę mimo wszystko w sprawiedliwość...może jestem naiwna, ale wierzę

  trzymaj się mocno :)

  przesyłam Ci ciepłe myśli i tyle siły ile mam

  OdpowiedzUsuń
 11. Izo,
  pomyśl o poinformowaniu o tym mediów- może jakis reportaż?
  Tym bardziej,że wiesz,że takich przesiębiorców jest sporo.
  Jest to wykorzystywanie- nadużywanie wobec Ciebie naszego nieścisłego prawa i jego luk- niestety.
  I sądzę, że wówczas potencjalni Twoi klienci- powodowie- wycofają się tak szybko, jak szybko wysłali maila do Ciebie.
  A o to, że kancelaria radcowska w majestacie prawa zrobiła sobie antyreklamę- jestem spokojna.
  Pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z tymi mediami to wygląda na naprawdę dobry pomysł, szczególnie jakbyś dotarła jeszcze do innych sklepów, podobnie potraktowanych. Tylko nie rób czasami takiego ruchu bez wcześniejszego kontaktu z prawnikami: niech oni ocenią czy sobie tym nie zaszkodzisz bardziej, niż pomożesz.

  OdpowiedzUsuń
 13. Media już zostały poinformowane przez innych poszkodowanych, rozważana jest również możliwość wniesienia pozwu zbiorowego wobec tego radcy...

  OdpowiedzUsuń
 14. RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych
  Witam

  Moja klientka również otrzymała maila o identycznej treści. Dzwoniłam do sądu w Warszawie i oczywiście żaden pozew nie wpłynął. Była to ewidentna masowa wysyłka i próba szantażu. Osobiście zamierzam sporządzić skargę na pana radcę do Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

  Zapożyczone z Forum Prawnego

  OdpowiedzUsuń
 15. Z racji dużej ilości wpłyniętych wniosków Sąd powoli nadaje im dopiero numery spraw, dlatego nie potwierdzili wpłynięcia sprawy. Tak, czy inaczej nic nie należy (poza poprawieniem regulaminów oczywiście) robić, zanim nie otrzymamy kopii pozwu z sądu.

  OdpowiedzUsuń
 16. koszmar jakiś, słyszałam o tym, może link się przyda
  http://www.ekomercyjnie.pl/afera-w-branzy-ecommerce-wezwanie-do-zaprzestania-stosowania-klauzul-niedozwolonych/?fb_comment_id=fbc_10150249300543444_17285946_10150251868643444#f957b4d754476a

  OdpowiedzUsuń
 17. dzięki za pomoc:)
  monitoruję od paru dni wszystkie możliwe fora i strony mówiące o tej sprawie i wkrótce sama będę chyba mogła udzielać porad...
  To, co zaobserwowałam, to smutny fakt, że sporo wypowiedzi na tychże forach to wyłącznie takie nasze ulubione, polskie "bicie piany"

  OdpowiedzUsuń
 18. trzymaj się Iza:) będzie dobrze :)

  naczytałam się, poczytałam to i owo...i z tego bicia piany można wyczytać pewną spójność

  OdpowiedzUsuń
 19. http://webhosting.pl/Naciagacz.troll.czy.Janosik.Tarnowski.prawnik.atakuje.polskie.sklepy.internetowe

  OdpowiedzUsuń
 20. Pan Bilski, to tak naprawdę nazywa się Tomasz Bartosz Bilski i zajmuje się likwidacjami firm, które upadły. Jak wiadomo, funkcja likwidatora, podparta solidnie prawem, to bardzo intratna działalność.

  OdpowiedzUsuń
 21. no tak, ten Pan łatwo ulega nałogom: likwidowanie i nieopanowana żądza pieniądza weszło Mu tak mocno w krew, że nie ma już zahamowań...

  OdpowiedzUsuń
 22. Izo poczytaj tu http://awantura.pl/bez-kategorii/kancelaria-radcy-prawnego-tomasz-bilski-radca-prawny-wezwanie-do-zaprzestania-stosowania-klauzul-niedozwolonych/
  kij ma dwa końce ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Najlepiej będzie jak zainteresuje się Tv " UWAGA" https://www.facebook.com/topic.php?uid=126920476166&topic=22254 proszę dodawać posty , może zaineresuje reportera Uwagi" i powstanie jakiś reportaż bo jak dla mnie jest jawne oszustwo !! w imię prawa ! Wóczas dowiemy się , czy to jest p. Bilski czy tak naprawdę Tomasz Bartosz ? a może za tym stoi jescze kilka osób nam nieznanych jak na razie ! http://www.uokik.gov.pl/biuro_prasowe__kontakt.php cdn.

  OdpowiedzUsuń
 24. Lauro, dziękuję, poczytam.

  Anonimowy - Biuro prasowe UOKIK odpowiada wyłącznie na korespondencję przesłaną przez dziennikarzy, a telefonicznie udzielają porad wyłącznie konsumentom...

  OdpowiedzUsuń
 25. Sprawa jest głośna http://www.google.pl/search?q=12+000+kary+za+b%C5%82edy+e-sklep%C3%B3w&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
  Współczuję!

  Najgorsze jest to, że Ci którzy faktycznie oszukują najczęściej pozostają BEZKARNI!

  OdpowiedzUsuń
 26. Izo - to sen chyba a raczej koszmar!!!!!!
  Nie umiem Ci pomóc, nie mam takiej wiedzy! Ale wierzę, że wyjaśni się, przecież nie mogą się dziać w tym kraju takie porąbane rzeczy!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Na razie kancelaria prawna, która udziela mi wsparcia zaleciła czekać na pozew... no to czekam...

  OdpowiedzUsuń
 28. o, żesz, okropne to, tym bardziej, że kontakty handlowe z Tobą wspominam jak najprzyjemniej...

  OdpowiedzUsuń
 29. trzymam kciuki! A.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dla mnie paranoja i cwaniactwo prawnika !
  Jestem Twoją klientką od jakiegoś czasu i zawsze wszystko jest ok, gdyby potrzebna była Ci opinia szeregowego klienta to służę pomocą :-) Trzymam kciuki powodzenia ... A tak na marginesie to nasz kraj nadal pełen jest absurdów :-(

  OdpowiedzUsuń
 31. Przeczytałam co zmieściłaś w swoim poście i jestem w szoku. Trzymam mocno za Ciebie kciuki.

  OdpowiedzUsuń
 32. Po prostu nie mogę w to uwierzyć. Trzymam za Ciebie mocno kciuki. To obrzydliwe wykorzystywać znajomość prawa dla osiągania własnych korzyści.
  Jestem przekonana,że uda się Wam wyjść z oparów tego absurdu bez szwanku.
  Serdeczności z Pragi, fanaberia

  OdpowiedzUsuń
 33. O Jezu! Naciągacze są wszędzie, ale tupet ma ten "pan" prawnik. Polskiego prawa nie znam - powiem tak: wyjechałam z Polski, żeby nie musieć się z nim użerać. Wiem, że to tobie nie pomoże, ale trzymam kciuki i naprawdę wierzę w zdrowy rozsądek człowieka, który w sądzie siedzi:) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 34. No jasna ....... !!! Aż mi dech zaparło. Jak to tak??? Iza, trzymam kciuki, żeby sprawa rozstrzygnęła się na korzyść Twoją i innych sprzedawców. Powodzenia!!!
  Pozdrawiam, Sabina

  OdpowiedzUsuń
 35. Ponad 9 lat mieszkam w Polsce. Do tego od urodzenia i do wieku 38 lat mieszkałam w państwie, które tu liczy się dyktatorskim (czytaj - bezprawnym). Uwierzcie mi, tam za 38 lat nie widziałam setnej części takich absurdacji w kwestii prawa, jak tu. Naród jest uczciwy, pracowity i dostojny. Nie rozumiem, dlaczego tyle wyłązi "na górę" cwanych, chciwych, bez odrobiny sumienia prawników i urzędników? To przeraża!
  Sama jestem trochę zamieszana w sprawy biznesowe. I za te lata zrozumiałam: w takich sytuacjach wyjście jest jedno - media i pozew zbiorowy. Interwencja, Sprawa Dla Reportera - byle co, by tylko nagłośnić. Cwaniacy tego się boją. Oni liczą na infantylność, na strach przed sądami i sprawami i tym się żywią. Nie dajcie się! Trzymam za Was kciuki! I mam nadzieję i dalej odwiedzać wasze e-sklepiki.

  OdpowiedzUsuń
 36. o rany, nie zazdroszczę
  no to facet znalazł pomysł na biznes, nie ma co - po trupach do kasy :(
  a przecież można to było załatwić w prosty sposób list z informacją że jak nie wycofasz konkretnych stwierdzeń do .... z powodu .... to sprawa idzie do sądu
  dlaczego ludzie są wobec siebie tacy okrutni,
  nie rozumiem
  pomysł z pozwem zbiorowym może was uratować - w Niemczech to działa

  OdpowiedzUsuń
 37. Przykład najniższej jakości człowieka. Wierzę jednak w sprawiedliwość Boską, która nie kieruje się paragrafami. Dotychczas mnie nie zawiodła. Życzę wytrwałości i powodzenia. Jestem pewna, że wszystko dobrze się skończy.

  OdpowiedzUsuń
 38. Dopiero teraz przeczytałam. Ta historia to jakiś niewyobrażalny koszmar, który by się przeciętnemu Kowalskiemu nie przyśnił. Też jestem twoją klientką i nigdy nie miałam żadnych problemów, o czym mogę zaświadczyć. Powodzenia! Mam nadzieję, że sprawa jest na dobrej drodze.

  OdpowiedzUsuń
 39. Witaj.
  Ja tez dostałam pozew z sądu w tym roku 13 lutego 2013r. Mój prawnik sugeruje mi ugodę pozasądową.
  Jak ta sprawa się rozstrzygnęła?

  OdpowiedzUsuń
 40. ja także dostałem taki pozew, jak się rozstrzygnęła Twoja sprawa ?

  OdpowiedzUsuń
 41. A ja ufam Kancelarii Gajda&Grzeszczyk www.gg-legal.pl/ – bronili mnie już wiele razy i nigdy nie zawiedli moich oczekiwań.

  OdpowiedzUsuń