Jeśli czytasz, to wpisz komentarz. Dziękuję!

sobota, 23 czerwca 2012

Wianki

Noc Świętojańska to święto przywitania lata, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem roku, wywodzące się jeszcze z pogańskich obrzędów Słowian. Obchodzona jest w wigilię Świętego Jana więc jest to noc z 23 na 24 czerwca czyli dzisiaj!
Zbiega się ona (nie co do dnia) z najdłuższym dniem w roku.
Sobótka, Palinocka, Noc Świętojańska, Wianki, Noc Kupały to święto radości, miłości, młodości, wody, ognia, natury, płodności, urodzaju itp.
W tą noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę i przy licznych ogniskach (Ognie Sobótkowe, Ognie Świętojańskie, Ognie Świętego Jana) bawili się radośnie wśród muzyki i tańców do białego rana. Jako, że było to święto miłości i płodności zabawy te były często rozpustne, pełne wróżb i magii.
Najbardziej znaną wróżbą sobótkową było oczywiście puszczanie wianków na wodę, stąd też jedna z nazw święta - "Wianki". Panny na wydaniu puszczały na wodę, uplecione ze świeżych kwiatów i ziół, wianki. Wyłowienie wianka przez kawalera wróżyło szybkie zamążpójście, jeśli wianek zatonął panna nie miała szans na męża. Ze świętem najkrótszej nocy związana jest także legenda o kwiecie paproci. Według słowiańskich wierzeń paproć miała zakwitać raz w roku w tę właśnie noc. Kto znalazł kwiat paproci mógł cieszyć się nadchodzącym szczęściem i bogactwem.
Legenda o kwiecie paproci obecna jest w podaniach słowiańskich ale także w francuskich, niemieckich i skandynawskich, więc chyba coś w tym jest...

foto: andziak190.blog.interia.pl
No to lecę coś upleść a potem w ruszam w paproty...